
Відповідальність за заміну дитини
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 148 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Сучасні методи тестування ДНК дозволяють з високою точністю визначити наявність родинних зв’язків між суб’єктами дослідження. Для цього бажаючим достатньо звернутися до будь-якої спеціалізованої лабораторії на свій вибір і здати зразки біоматеріалів для проведення аналізу. Зокрема, у такий спосіб батьки чи один із них можуть підтвердити чи спростувати факт підміни дитини.
Якщо підозри буде доведено, необхідно подати до поліції заяву про злочин за ст.148 КК України, приєднавши до неї офіційний висновок. Виробництво за цією статтею ведеться у загальному порядку (не у формі приватного обвинувачення), тому слідчий або прокурор можуть розпочати розслідування навіть у тих випадках, коли інформація надійде до них з будь-яких інших джерел: повідомлень у пресі, від свідків, співучасників, з розмов третіх осіб тощо. Після цього слідчим суддею чи судом призначається медична молекулярно-генетична експертиза щодо членів потерпілої сім’ї та кола підозрюваних. Відповідно до ч.3 ст.245 КПК, відбір біологічних зразків може здійснюватися як добровільно, і примусово.
Підміна дітей кваліфікується за ст.148 КК лише за наявності ознак навмисних дій заради вигоди чи з особистих мотивів, наприклад:
- медперсонал за плату віддає замовникам здорову дитину, а потерпілим – з патологіями, або мертвонародженою;
- жінка має намір забирати світлошкіре немовля у сусідки по палаті, щоб приховати факт народження мулата;
- одинока мати в таємниці змінює дітей, щоб її дитина потрапила в більш багату сім’ю;
- перехожий перекладає немовлят, що лежать у різних візках без нагляду;
- після зникнення батькам повертають сироту під виглядом рідного тощо.
Якщо підміна відбулася випадково (акушерка або медсестра переплутала бирки, няня в ясельній групі помилково передала підопічного малюка чужому батькові), то залежно від ступеня провини та наслідків все може обмежитися дисциплінарним стягненням, або ж застосовуватиметься ст.140 (неналежне виконання працівником) та ст.367 КК (службова недбалість).
На відміну від викрадення, підміну дитини іноді помічають через тривалий час. Тим не менш, термін давності по даному злочину складає всього 5 років, починаючи з моменту його скоєння і до набрання чинності обвинувальним вироком. Після закінчення цього періоду винний (якщо він не ухилявся від слідства чи суду) звільняється від відповідальності на підставі п.3 ч.1 ст.49 КК.
Зміст |
Склад злочину за ст.148 КК
Виходячи з диспозиції (описової частини) кримінальної статті про підміну дитини, це правопорушення полягає в наступному:
Об’єкти зазіхань:
- право неповнолітнього знати своїх біологічних батьків, отримувати їхню турботу і не розлучатися з ними без їхнього бажання; декларація про захист від викрадень (статті 7, 9, 35 Конвенції про права дитини 1989г.);
- сім’я, батьківство та материнство, що захищаються державою відповідно до ст.51 Конституції України;
- право на сім’ю (ч.2 ст.291 ЦК – ніхто не може бути роз’єднаний із сім’єю проти його волі, крім випадків, передбачених законом).
Потерпілими є:
Дитина – це особа, яка не досягла 18-річного віку (ст.6 Сімейного кодексу). Таким чином, підміна може мати місце по відношенню до будь-якого неповнолітнього. На практиці це частіше відбувається з новонародженими, оскільки їх складніше ідентифікувати за зовнішніми ознаками, а іноді породіллі спочатку приносять чуже немовля. Зазвичай, у подібних справах протиправному впливу піддаються відразу двоє дітей (виняток – якщо другий народився мертвим чи помер невдовзі після появи світ).
Батьки – біологічна мати, батько, а також особи, які їх замінюють (усиновлювачі, опікуни та піклувальники, патронажні вихователі). У деяких ситуаціях один із подружжя може бути потерпілим, а другий/другий – винним.
Об’єктивна сторона – підміна чужої дитини. Крім сторонніх осіб (лікарів, акушерок, медсестер, нянь), ця норма поширюється і на тих правопорушників, для яких один із постраждалих немовлят був рідним.
Злочин вважається завершеним з моменту заміни, наприклад:
- зловмисник поміняв місцями дітей у різних візках;
- медпрацівник навмисно віддав матері/батьку іншого немовля під час виписки;
- співробітниця пологового будинку вказала на бирці новонародженого свідомо інше прізвище;
- лікар повідомив батьків або одного з них неправдиву інформацію про смерть дитини.
Варто зазначити, що за Протоколом медичного догляду за здоровими немовлятами (Наказ МОЗ №152 від 4.04.2005р. діє до 1.09.2022р.) роз’єднання новонародженого і матері навіть на короткий термін не передбачено – вони повинні постійно перебувати в одному приміщенні, будь то пологовий зал чи палата. Огляд та будь-яке втручання, що стосується дитини, проводиться лише за інформованою згодою породіллі (п.3.1).
У разі недотримання цих правил жінка або її представник може звертатися зі скаргами до керівництва медичного закладу або дзвонити до контакт-центру НСЗУ (номер телефону 1677). Якщо дії персоналу мають ознаки кримінального правопорушення, слід негайно викликати поліцію. Це сенс зробити і в тому випадку, якщо Вам вручили явно чужу дитину, і не бажають визнавати помилку.
Для кваліфікації злочину за ст.148 достатньо самого факту заміни дітей. Тривалість, обставини та наслідки цієї події враховуються судом при виборі міри покарання.
Суб’єктивна сторона – лише прямий намір, і обов’язково враховується мотив.
Це може бути:
- користь (намір отримати будь-яке матеріальне благо собі чи третьої особи, у теперішньому чи майбутньому, без законних те що підстав);
- особисті спонукання (неприязнь, співчуття, релігійні переконання, бажання зруйнувати сім’ю потерпілих та інше).
Суб’єкт – загальний, тобто будь-яка особа старша 16 років.
Громадяни, які знали про підміну (були ініціаторами, просили про це, пропонували або надавали неправомірну вигоду, володіли інформацією у зв’язку з виконанням професійних обов’язків або приховували правду, будучи свідками) несуть кримінальну відповідальність як учасники. Крім того, до них можуть застосовуватись інші статті КК.
Покарання за підміну дитини в Україні
У разі винесення обвинувального вироку, засудженим за ст.148 КК, за підміну чужої дитини з корисливих чи інших особистих міркувань загрожує:
- обмеження волі до 5 років;
- тюремне ув’язнення до 5 років.
У межах кримінального провадження за цією статтею потерпілі можуть пред’являти підсудному цивільні позови про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням особистісних немайнових прав. Подання та розгляд таких заяв здійснюється у порядку, передбаченому главою 9 КПК.
Таким чином, крім кримінальної санкції на винного нерідко покладається обов’язок щодо виплати компенсацій за моральну шкоду, тобто душевні страждання, понесені особою у зв’язку з протиправною поведінкою щодо нього та його близьких родичів (ст.23, ст.280 ЦК).
Що може зробити юрист?
Всю необхідну юридичну допомогу у справах про заміну дітей у Київі та інших містах України надають спеціалісти об’єднання «Турій та Партнери». Залежно від процесуального статусу клієнта та поставлених ним завдань, адвокат у кримінальних справах:
- консультує та представляє інтереси потерпілих;
- проводить підготовку підозрюваних/обвинувачених до допитів;
- присутній під час слідчих заходів за участю підзахисного;
- складає документи (клопотання, скарги, позови та ін.);
- збирає докази, приваблює свідків;
- реалізує інші функції захисника всіх етапах виробництва.
Для отримання індивідуальної консультації або виклику адвоката у разі затримання телефонуйте за номером, вказаним на сайті.