
Особливості судового розгляду кримінальних проступків
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Законом України № 2617-VIII від 22.11.2018, який набрав чинності 1 липня 2020 року, в кримінальне право було введено поняття проступку – малозначимого суспільно небезпечного діяння, за яке передбачається відповідальність у вигляді штрафу до 51 тис. грн. або інше покарання, крім позбавлення волі.
Відповідні поправки торкнулися і процесуальної сфери. Так, розслідуванням легких провин замість слідчих тепер повинні займатися нові підрозділи дізнання, а судове провадження щодо проступків буде здійснюватися в спрощеному порядку. Детальний опис всіх процедур і термінів наводиться в §1 глави 30 та інших нормах Кримінального процесуального кодексу України.
Читайте також:
Розгляд справ про вчинення кримінального проступку в суді першої інстанції
Тривалість розслідування кримінальних проступків становить, відповідно до загального правила, до 72 годин, а в разі необхідності проведення експертиз та інших виняткових ситуаціях – до 1 місяця з моменту видачі повідомлення про підозру. По завершенні дізнання справа передається в прокуратуру.
Вивчивши матеріали, прокурор може:
- закрити справу і видати розпорядження негайно звільнити затриманого;
- повернути справу на додаткове розслідування (строк продовжується до 1 місяця);
- при виявленні фактів, які вказують на вчинення злочину – передати матеріали слідчому;
- направити в суд клопотання про застосування до порушника примусових заходів медичного або виправного характеру;
- направити в суд обвинувальний акт.
Дата і час розгляду справи повинні бути визначені протягом 5 днів з моменту надходження акта або клопотання до канцелярії суду, а якщо обвинувачений перебуває під вартою – негайно. Такий же термін дається на вивчення матеріалів і винесення вироку (ч.1 ст.382 КПК).
Якщо порушник не заперечує встановлені дізнанням обставини, то обвинувальний акт розглядається без присутності прокурора, обвинуваченого, потерпілого, свідків та інших осіб, проте при необхідності суддя може викликати їх на засідання.
У справах про вчинення проступків суд не зобов’язаний встановлювати докази, а бере до уваги тільки факти, зібрані в процесі дізнання.
Копія вироку не пізніше, ніж на наступний день надсилається учасникам провадження.
Апеляційне оскарження вироку за вчинення кримінального проступку
Вирок суду першої інстанції за звинуваченням у кримінальному проступку може бути оскаржений в апеляційному порядку через цей же суд. Термін подачі апеляції розраховується з моменту проголошення (якщо особа в цей час були присутня на засіданні) або з моменту отримання заявником копії рішення, з яким він не згоден, і становить:
- 30 днів – для вироків і ухвал щодо вжиття заходів примусового лікування / виховання;
- 7 днів – для всіх інших рішень;
- 5 днів – для процесуальних ухвал слідчого судді.
У зазначений період матеріали справи повинні зберігатися в суді, і повинні видаватися для ознайомлення учасникам провадження у їхнього імені.
Подача апеляції зупиняє вступ вироку в силу і його виконання.
Через 3 дні після закінчення встановлених законом термінів подані до канцелярії першої інстанції письмові скарги разом з доданими до них документами направляються до апеляційного суду. Якщо немає підстав, щоб залишити їх без розгляду, повернути заявникам або видати відмову, то протягом трьох діб відкривається апеляційне провадження.
Чи не є підставами для оскарження:
- розгляд справи у відсутності учасників;
- відмова суду від дослідження або оспорювання доказів, встановлених дізнанням;
- оспорювання обставин, проти яких ніхто не подавав заперечень в ході судового розгляду, а їх дослідження суд визнав недоцільним.
Рішення суду першої інстанції може бути переглянуто в апеляційному порядку з наступним внесенням змін або скасуванням виключно з причин:
- неповноти судового розгляду;
- невідповідності висновків, викладених в рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження;
- істотного порушення чинного процесуального законодавства;
- неправильного застосування норм про кримінальну відповідальність;
- невідповідності покарання тяжкості правопорушення та особи обвинуваченого.
За результатами апеляції вирок може бути:
- залишений без змін;
- змінений (не допускається погіршення становища обвинуваченого);
- скасований (повністю або частково) з винесенням нового;
- скасований з подальшим закриттям справи;
- скасований через процесуальні порушення з призначенням нового розгляду в першій інстанції іншим складом суддів.
Порядок касаційного провадження у справах про вчинення проступків
З огляду на малозначність покарань за кримінальні проступки, подача касаційних скарг у таких справах навряд чи може бути доцільною, проте законом вона не забороняється. Переглянуті в апеляційному порядку вироки і ухвали про застосування до засудженого заходів примусового медичного або виховного впливу можуть бути оскаржені безпосередньо до Верховного Суду.
Термін подачі касаційної скарги незмінний, і становить 3 місяці від дати проголошення вердикту апеляційним судом. Заява оформляється в письмовому вигляді, мінімум в трьох примірниках. Обов’язково додаються копії оскаржуваних рішень. Провадження відкривається протягом 5 днів з моменту надходження документів, якщо немає обставин, які цьому перешкоджають.
Верховний суд в межах скарги перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Підставами для перегляду можуть бути:
- значне порушення процесуальних норм;
- невірне застосування судами першої та апеляційної інстанцій положень матеріального права, закріплених в Кримінальному кодексі;
- невідповідність покарання тяжкості кримінального проступку і особистості засудженого.
За результатами засідання ВСУ має право:
- залишити рішення без змін і не задовольняти вимоги заявника;
- змінити судове рішення, не погіршуючи становище виправданого / засудженого;
- скасувати вирок і призначити новий розгляд у судах першої або апеляційної інстанції;
- скасувати вирок і закрити кримінальне провадження.
Угоди про визнання винуватості чи про примирення обвинуваченого з потерпілим
Виходячи з положень глави 35 КПК, в провадженні у малозначущими суспільно небезпечними діяннями (кримінальні проступки) допускається укладення двох видів угод:
- про примирення між потерпілим та обвинуваченим;
- про визнання винуватості між правопорушником і прокурором – якщо через проступок було завдано збитків тільки громадським і / або державним інтересам.
Вони можуть складатися в будь-який момент часу – від видачі підозри до виходу суду до нарадчої кімнати для винесення вироку.
В угоді сторони встановлюють розмір заподіяної проступком шкоди, домовляються про терміни і засобах його відшкодування правопорушником, а також про наслідки невиконання цих зобов’язань. Крім того, учасники добровільно відмовляються від можливості апеляційного та касаційного оскарження вироку суду, який буде винесено з урахуванням даного документа.
У разі порушень умов угоди, потерпілий чи прокурор в межах терміну давності можуть подати клопотання про скасування вироку, яким воно було підтверджено, і новому розгляді тієї ж кримінальної справи на загальних підставах.
Чи потрібен адвокат обвинуваченого у вчиненні кримінального проступку?
Оскільки судовий розгляд справ по дрібним кримінальним правопорушенням здійснюється без присутності учасників провадження, то запрошення захисника може здаватися зайвим. Однак це помилкова думка, адже допомога адвоката з кримінальних проступків не обмежується представництвом на засіданні, а включає в себе безліч інших функцій, таких як:
- вивчення обставин справи, надання клієнту юридичних консультацій;
- взаємодія з представниками правоохоронних органів;
- вжиття заходів для звільнення затриманого;
- проведення конфіденційних зустрічей з підзахисним перед допитами та іншими процедурами дізнання, вибір стратегії з метою зменшити можливу міру покарання або повністю уникнути кримінальної відповідальності;
- збір необхідних документів і доказів невинуватості клієнта;
- контроль дотримання законності, захист прав та інтересів підозрюваного / обвинуваченого на всіх етапах виробництва;
- подача апеляційних, касаційних скарг на вироки суду.
Повний спектр адвокатських послуг у кримінальних проступків в Україні надають фахівці юридичного об’єднання «Турій та Партнери» (центральний офіс знаходиться в місті Київ).