
Відповідальність за земельні правопорушення
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Відповідно до статті 14 Конституції, земля в Україні — це головне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави. Фізичні, юридичні особи, держслужбовці, представники органів місцевого самоврядування, реєстратори, фахівці можуть бути притягнуті до відповідальності за недотримання цивільного, адміністративного та кримінального законодавства в цій сфері.
Загальний перелік порушень передбачає ст.211 Земельного кодексу. До них відноситься укладання договорів всупереч встановленим нормам, самовільне зайняття, нецільове використання ділянок, знищення захисних насаджень, межових знаків, забруднення земель та інші дії, заборонені законом.
У разі виникнення будь-яких питань, земельних спорів, претензій з боку правоохоронних органів або екологічних організацій захистити Ваші інтереси допоможуть фахівці юридичної компанії «Турій та Партнери».
Кримінальна відповідальність за земельні правопорушення
Злочинні посягання на землю як об’єкт власності та невід’ємну частину природи тягнуть за собою як мінімум відкриття кримінальної справи, а як максимум – тривалий період тюремного ув’язнення для осіб, які навмисно або з необережності заподіяли істотну шкоду охоронюваним інтересам громадян, організацій, місцевих громад, суспільства або держави в цілому.
У КК України згадка діянь, що стосуються земельних правовідносин, можна знайти в 2 розділах:
- Майнові правопорушення
Стаття 197-1. Самовільне зайняття ділянки і будівництво
Ч.1 самоправне використання землі, в зв’язку з яким власнику було завдано збитків на суму понад 100 неоподатковуваних податком доходів громадян *;
* При кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної п.169.1.1 ст.169 розділу IV Податкового кодексу для відповідного року. Станом на серпень 2020 року ця пільга становить 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто 1059 грн. Таким чином, сума збитку в розумінні цієї норми повинна перевищити 105 900 грн.
- штраф від 3 400 до 5 100 грн. або арешт до 6 місяців
Ч.2 та сама дія, вчинена повторно / групою осіб / щодо особливо цінних земель або ділянок з особливим статусом,
- обмеження волі на 2-4 роки або тюремне ув’язнення терміном до 2 років
Ч.3 Несанкціоноване будівництво на чужій землі
- штраф від 17 тис. до 68 тис. грн., арешт до 6 міс., обмеження свободи до 3 років
Ч.4 незаконне будівництво на землях з особливим статусом, або якщо винний раніше вже був засуджений за ч.3, 4 ст.197-1 КК,
- позбавлення волі від 1 до 3 років
Сума заподіяної шкоди стягується з засудженого в разі задоволення судом цивільного позову від потерпілого.
- Порушення проти довкілля
Стаття 239. Забруднення, псування земель відходами, шкідливими речовинами, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей або природи
- штраф у розмірі 17 000 -: 68 000 грн .;
- заборона займати деякі посади / займатися діяльністю до 3 років
Ч.2. Якщо перераховані дії привели до загибелі, масовим захворюванням людей, або заподіяли інши тяжкі наслідки, то винним може загрожувати:
- обмеження волі від 2 до 5 років, перебування за гратами на той же період, в деяких випадках – з позбавленням права вести діяльність / займати посади до 3 років.
Стаття 239-1. Незаконне заволодіння ґрунтовим покривом земель, яке створило небезпеку для життів, здоров’я людей або довкілля
- штраф від 17 тис. до 51 тис. грн .;
- обмеження свободи до 3 років із забороною обіймати певні посади / займатися певною діяльністю на той самий період
Ч.2 Заволодіння поверхневим шаром землі, вчинене повторно, або групою осіб за попередньою змовою, або яка завдала збитків на суму понад 100 неоподатковуваних податком доходів громадян (105 900 грн.):
- обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років, із забороною займати посади / вести діяльність до 3 років
Ч.3. Ті ж дії, проведені з використанням підпалу, іншим загальнонебезпечним способом, або призвели до смерті людей, масову загибель тварин і пошкодження рослинності або інші тяжкі наслідки:
- обмеження або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років, із забороною займати посади / займатися деякими видами діяльності до 3 років.
Ст.239-2. За незаконне заволодіння землями водного фонду в обсязі, що перевищує 10 м3, КК України передбачає ті ж санкції, що і за порушення попередньої статті.
Ст.254. За безгосподарне використання угідь, що спричинило за собою тривале зниження або втрату родючості, виведення з сільськогосподарського обороту, порушення структури грунту, змивання гумусу, винних чекає штраф від 17 000 до 51 000 грн. або обмеження волі до 2 років, із забороною займати посади / вести певну діяльність до 3 років, або без такого.
Ч.2 Ухилення від рекультивації земель, стан яких було порушено внаслідок дослідно-промислової розробки родовищ або видобутку бурштину, яка завдала шкоди на суму понад 250 неоподатковуваних податком мінімумів доходів (264 750 грн.):
- штраф від 119 000 до 170 000 грн .;
- обмеження або позбавлення волі до 3 років із забороною обіймати посади / вести діяльність на такий же термін
Ч.3 Діяння, передбачені ч.2, вчинені повторно або групою осіб:
- обмеження або позбавлення волі від 3 до 5 років із забороною обіймати посади / займатися діяльністю до 3 років
Ч.4 Діяння, зазначені в ч.2 або ч.3, які в тисячу і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (1 059 000 грн.):
- позбавлення волі від 5 до 7 років із забороною обіймати певні посади / вести певну діяльність до 3 років.
Адміністративна відповідальність за земельні правопорушення
У Кодексі про адміністративні правопорушення України міститься 13 описів проступків в земельній сфері. За їх вчинення громадяни і посадові особи можуть бути притягнуті до відповідальності у вигляді штрафів (інші види покарань законом не передбачені). Для держслужбовців, чиновників органів місцевого самоврядування, керівників підприємств будь-яких форм власності, суми стягнень в кілька разів більше, ніж для фізичних осіб-порушників.
ст.52 Погіршення стану земель, забруднення їх хімічними та радіоактивними речовинами, нафтопродуктами, неочищеними стічними водами, відходами, невжиття заходів по боротьбі з бур’янами (340 – 1700 грн.)
Ст.53 Нецільове використання ділянок, недотримання природоохоронного режиму, будівництво, розміщення, введення в експлуатацію об’єктів, які негативно впливають на стан земель, знищення або пошкодження протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень (85 – 510 грн.)
Ст.53-1 Самовільне заволодіння ділянкою (170-1700 грн.)
Ст.53-2 Спотворення посадовими особами відомостей з державного кадастру, приховування даних про стан земель, кількості і площах ділянок, наявність земель запасу або резервного фонду (85-340 грн.)
Ст.53-3 Несанкціоноване зняття, перенесення родючого шару грунту, або порушення умов цієї процедури при наявності дозволу (170-85 грн.)
Ст.53-4 Незаконне заволодіння поверхневим ґрунтовим шаром (510-1700 грн.)
Ст.53-6 Порушення державними реєстраторами строків внесення даних до земельного кадастру, видачі відомостей з нього, вимагання документів, не передбачених законом (340-3400 грн.)
Ст.54 Неповернення тимчасово зайнятих земель у встановлений термін, неприведення їх у придатний стан, ухилення від рекультивації (170-510 грн.)
Ст.55 Порушення правил землеустрою (85-510 грн.)
Використання земель для товарного виробництва без належних еколого-економічних розрахунків і дозволів (510-8500 грн.)
Ст.56 Знищення межових (розмежувальних) знаків (85-170 грн.)
Ст.63 Несанкціоноване використання землі лісового фонду для розкорчовування, переробки деревини, облаштування складів, будівництва без спеціального дозволу (85-306 грн.)
Ст.77-1 Випалювання рослинності або її залишків, опалого листя на с / г ділянках, луках, парках, вздовж доріг, в населених пунктах (3 060 – 21 420грн.),
Ті ж дії на території заповідників, заказників (6 120 – 30 600 грн.)
Ст.142 Порушення правил утримання придорожніх ділянок, невиконання обов’язків по розчищенню тротуарів, пішохідних доріжок на закріпленій за конкретними землевласниками території, обладнання та ремонту переїзних містків, їх очищення, а також за утримання в справному стані під’їздів до доріг загального користування (усне попередження, штраф від 17 до 119 грн.)
Відповідальність органів влади та місцевого самоврядування встановлюється Земельним кодексом (ст.154 і 155). Зокрема, законом передбачається:
- можливість стягнення шкоди, заподіяної неправомірним втручанням чиновників у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою;
- визнання недійсності актів, виданих з порушенням прав землевласників;
- відшкодування повного обсягу збитків від дії незаконного акту органом, що його видав.